Ojcostwo

Maciej Bałaziński

Ojcostwo to bezwarunkowa miłość, której nie daje żadna inna relacja. To ogromna odpowiedzialność. To radość płynąca z samego faktu bycia razem. To opieka i pomoc, przewodzenie i wychowywanie. To budowanie nowej relacji z człowiekiem nieskażonym żadnymi uprzedzeniami, otwartym na wszystko i wszystkich. To ciągła nauka i nieustanne dylematy, utarczki i awantury, doznawane zawody i zwątpienie. Niewyspanie i niezrealizowane plany. I niekończąca się kupa obowiązków. Ale nie zamieniłbym tego na nic innego...

Marcin Asłanowicz

Ojcostwo to największe wyzwanie dla faceta, jakie można sobie tylko wyobrazić. Nieprzebrane źródło wielkiej radości i satysfakcji, ale też obaw, czy na pewno uda się sprostać zadaniu. Codziennie jestem dumny ze swoich dzieci i ogromnie szczęśliwy, że po prostu są. Dopełnieniem tego szczęścia będzie, gdy zobaczę, że wyrosły na dobrych ludzi.

Piotr Bartecki

Bycie ojcem to stan nieporównywalny do czegokolwiek innego. Nie da się do tego odpowiednio przygotować. Właściwie na odwrót – wcielając się w tę rolę, jesteśmy wiecznie zaskakiwani, nieprzygotowani i niegotowi. Posiadanie dziecka, któremu można poświęcić swój czas i uwagę, daje spełnienie. Jednocześnie samo dziecko uczy mnie większej cierpliwości, empatii i odwagi. Nagle dojrzałem, odkryłem w sobie więcej stateczności – zachciałem zostać dla córki autorytetem. Nie ma nic ważniejszego dla dziecka niż sama obecność i zaangażowanie oraz odpowiedzialna chęć kształtowania. Największe wyzwanie dla ojca oraz jednocześnie największa siła ojcostwa polega na zdolności ukształtowania własnych dzieci na odpowiedzialnych dorosłych.

Michał Korwek

Najprzyjemniejsza w byciu ojcem jest miłość dzieci. Gdy widzisz, że dziecko Cię kocha, ufa Tobie, szanuje i przytula się. Kiedy widzisz, że to, czego go nauczyłeś w życiu, zaczyna stosować, postępuje według zasad, jakie mu wpajałeś.

Krzysztof Wierzbowski

Ojcostwo jest dla mnie stanem tak naturalnym jak samo życie. Zostałem ojcem w młodym wieku, mam pięcioro dzieci. Najważniejsza jest odpowiedzialność w wielu wymiarach – zarówno w tym podstawowym, czyli dbania o sprawy przyziemne, jak i w wymiarze mniej uchwytnym, poprzez pokazywanie różnych aspektów życia i współczesnego świata oraz wartości, które powinny nimi rządzić. Ojcostwo to ciągła szkoła dojrzałego spojrzenia na wybory dzieci i pogodzenie się z ich autonomią, na ich prawo do życia po swojemu.